BARDAI LT šventė septintąjį gimtadienį

Su septintuoju gimtadieniu BARDAI LT kompaniją sveikino septyni dainuojamosios poezijos atlikėjai ir minia bardų muzikos gerbėjų. Trečiadienio vakarą Vilniuje, klube „Artistai“ visos Lietuvos bardus vienijanti organizacija BARDAI LT  pakvietė kartu apžvelgti septynerius veiklos metus, pasiklausyti gyvos muzikos ir  pasisemti energijos naujiems darbams bei projektams.

Renginyje koncertavo ir jaunieji bardai, ir scenos grandai. „Artistų“ kiemelio scenoje pasirodė Artūras Dubaka ir Paulina Simutytė. Už dainuojamosios poezijos debiutą A. Dubaka  2010 metais apdovanotas Sauliaus Mykolaičio vardo premija. Prie dainuojančių jaunųjų aktorių kompanijos prisijungė ir aktorius, dainų kūrėjas Ainis Storpirštis, atlikęs savo autorines dainas.  Žiūrovus džiugino ir kartu dainuoti kvietė Andrius Zalieska–Zala.  Subtiliais poezijos perliukais  ir akustiniu pankroku klausytojus stebino grupės „Delčia“ narys, karininkas Valerijus Šerelis. Žiūrovų išsiilgtas Aleksandras Makejevas nepraleido progos pasveikinti BARDAI LT savo dainomis. Vienas aktyviausių, ryškiausių Lietuvos bardų, aktorius, dainų kūrėjas ir atlikėjas Andrius Kaniava priminė, kad „gyvenimas yra gražus“, ypač sulaukus metų septynerių: „Kai sulauki septynerių, jautiesi beveik suaugęs“, – tokiais žodžiais scenoje A. Kaniava sveikino BARDUS LT.

Mintis atsirasti tokiai organizacijai, daugiau kaip prieš septynerius metus kilo tuometiniams tarptautinio dainuojamosios poezijos festivalio „Tai – aš” vadovams Gediminui Storpirščiui, Alinai Semionovai ir Juozui Žitkauskui. Įvairūs atskiri šio žanro festivaliai, pavieniai koncertai vyko – kaip vyksta ir dabar – visoje Lietuvoje. Viską stebint tiek iš vidaus, tiek ir iš išorės, norėjosi tą veiklą dar labiau plėtoti, inicijuoti naujus projektus, tiesiog kurti daugiau šio žanro tradicijų, stiprinti senąsias patirtis. Pagaliau – jungti ir vienyti Lietuvos bardus nuo klasikų iki ateinančiųjų. Prieš 7-rius metus įsteigus Viešąją įstaigą BARDAI LT, visos tos veiklos ir imtasi. Pamažu, augančiai, nepasiduodant šviežiam maksimalizmui… Be atskirų koncertų, bene stambiausias tuo metu projektas – nacionalinis bardų festivalis „Purpurinis vakaras” Anykščiuose. Tvirtintos šio žanro pastovių koncertų tradicijos Radviliškyje, Pasvalyje, Šiauliuose ir kt. Šalia koncertinės veiklos, pradėta leisti Lietuvos bardų kompaktines plokšteles.

Šiandien BARDAI LT – viena rimčiausių koncertinių organizacijų Lietuvoje ir vienintelė skirianti išskirtinį dėmesį bardiškos kultūros puoselėjimui šalyje.

Daugiau kaip penkerius metus VšĮ BARDAI LT vadovaujantis Benas Jakštas džiaugiasi, kad visus Lietuvos bardus jungiančios organizacijos veikla plečiasi, dainuojamosios poezijos atlikėjų ir klausytojų ratas didėja, o iššūkiai skatina keliauti toliau, siekti daugiau. „Artimiausiu metu planuojame dar daugiau koncertų, bardų pasirodymų mažesniuose Lietuvos miesteliuose. Scenos grandai Aidas Giniotis, Andrius Kaniava ir Andrius Kulikauskas pasirodys su nauja programa ir dainomis vaikams. Ruošiame projektą su aktoriumi Rolandu Kazlu ir šešių muzikantų grupe. Jei viskas bus gerai, pasirodys ir jų kompaktinė plokštelė. Planuojame rengti naują tarptautinį bardų festivalį“, – apie ateities planus pasakojo BARDAI LT direktorius B. Jakštas.

Ne paslaptis, kad nemaža dalis Lietuvos bardų – vyresniosios kartos atlikėjai, todėl, kaip teigia B. Jakštas, labai svarbu skatinti jaunuosius atlikėjus. „Jaunimą atsirenkame įvairiuose šio žanro konkursuose, suteikiame jiems galimybę pasirodyti, geriausius atrenkame, kviečiame į bardų stovyklą. Dirbame kartu, kartu ir augame“, – sakė BARDAI LT direktorius.

  1. Jakštas paklaustas, kas geriausiai atspindi VšĮ BARDAI LT veiklą, šypsodamasis atsakė, jog „Purpurinis vakaras“ – savotiška mūsų metinė ataskaita. Jei kam įdomu, ką mes darome, atvykite į „Purpurinį vakarą ir išgirsite“, – sako B. Jakštas. Anykščiuose nuo 2008 metų organizuojamas nacionalinis šio žanro festivalis „Purpurinis vakaras“ sukviečia garsiausius Lietuvos bardus, kasmet atranda naujų talentų ir suklusti priverčia kelis tūkstančius klausytojų. Šiemet nacionalinis bardų festivalis vyks rugpjūčio 13-15 dienomis.