Po mėnesio Anykščiuose – bardų festivalis „Purpurinis vakaras”

Po mėnesio Anykščiuose – bardų festivalis „Purpurinis vakaras”

 

Turbūt ir paties nacionalinio bardų festivalio „Purpurinis vakaras” organizatoriams – VšĮ „Bardai LT” sunkiai patikima, kad šiemet festivalis nuostabiuose ir vis gražėjančiuose Anykščiuose vyks jau 8-tą kartą. Per tuos metus renginys gerokai išsiplėtė tiek apimtimis, tiek savo kokybe, dėl kurios, regis, nesiginčytų dauguma čia apsilankančiųjų žiūrovų. Bet svarbiausia, pasak vienos nuolatinės festivalio klausytojos iš Pasvalio Skirmantės Tirilytės, kad, nepaisant, festivalio programos įvairiažanriškumo, čia išlaikyta aukštai iškelta bardiška kokybės kartelė. Tai, jos manymu, ir traukia žiūrovus bei klausytojus ne tik iš Anykščių krašto, bet ir iš visos Lietuvos. „Purpurinio vakaro” dienomis – šiemet jis vyks rugpjūčio 13-15 dienomis – jie čia plaukia tarsi kultūros piligrimai į kasmetinius atlaidus pasisemti jėgų, atgaivinti per metų rūpesčius diržtelėjusią sielą.

Šiemetinis festivalis savo kokybe tikrai nenusileis ankstesniems. Nuo pat rugpjūčio 13-osios vakaro iki 15-osios beveik vidurnakčio, įvairiose Anykščių vietose plevens kultūros liepsna. Manytina, kad jinai nenurims ir tada, kai bus pasibaigę visi koncertai salėse ar slėniuose, kiemeliuose ar aikštėse. Tuo metu Dainuvos slėnyje įsikūręs palapinių miestelis (tokią galimybę organizatoriai nemokamai siūlo ir šiemet) krebždės nuo jaunimo čirpinamų gitarų, romantiško susitelkimo klausantis draugų dainuojamų dainų.

„Purpurinis vakaras” prasidės rugpjūčio 13 d. pavakaryje (19 val.) koncertu „Miesto vaikas”. Vyskupo skvere prie Anykščių  r. savivaldybės L. ir St. Didžiulių viešosios bibliotekos savo dainas atliks Vygantas Kazlauskas – klausytojams žinomas ne vien iš koncertų, bet ir įvairių muzikinių televizijos projektų. V. Kazlauskas – gydytojas, todėl dažnai jis dar pristatomas kaip geriausias bardas tarp medikų, ir geriausias medikas tarp bardų… Jam talkins gitaristas Tomas Varnagiris. Šiame festivalio atidarymo koncerte taip pat pasirodys jaunieji bardai.

Penktadienį, rugpjūčio 14 d. Anykščiai kultūros ritmu intensyviai pradės gyventi nuo 15 val. Menų inkubatoriuje bus atidaroma tapybos paroda „Patirčių dimensijos”, kurios autoriai – Ričardas Bartkevičius, Rasa Jonė Šataitė-Rudėnienė, Linas Liandzbergis, Kunigunda Dineikaitė, Giedrė Riškutė-Kariniauskienė, Katažina Sokolovska, Paulina Gudaitytė, Gabrielė Bačinskaitė – profesionalūs dailininkai. Vėliau, 16.30 val, Anykščių  r. sav. L. ir St. Didžiulių viešojoje bibliotekoje vyks poezijos valanda kartu su poetais Aušra Kaziliūnaite, Dainiumi Gintalu, Gintaru Bleizgiu, Mindaugu Nastaravičiumi. Ją moderuos Juozas Žitkauskas, o bardiškais ritmais papildys bardė iš Anykščių Deimantė Kavaliauskaitė.

Vakare, nuo 19 val. Dainuvos slėnyje – Penktadienio vakaro Didysis koncertas. Kartu su Aiste Smilgevičiūte ir grupės „Skylė” akustiniu sąstatu, grupėmis „Stipriai kitaip”, „Antikvariniai Kašpirovskio dantys”, Justina Kaminskaite ir Justinu Žilinsku, Artūru Dubaka pasirodys ir jaunieji atlikėjai. Pastarieji – įvairių Lietuvoje rengiamų daiuojamosios poezijos konkursų laureatai arba prizininkai. Jie be savo kūrybos dainų, atliks ir po vieną Vytauto Kernagio dainą.

Vidurnaktyje, 00.00 val. Anykščių koplyčioje  poeziją skaitys aktorė Nelė Savičenko. Tąnakt skambės Henriko Radausko, Henriko Algio Čigriejaus, Takuboku Išikavos eilėraščiai.

Šeštadienį, 11.30 val. aikštėje prie Anykščių kultūros centro, pirmą kartą šio festivalio istorijoje bus surengtas koncertas vaikams „Vaikų ir bardų vidudienis”. Jame dainuos ir gros aktoriai, tėvas ir sūnus Gediminas ir Ainis Storpirščiai. Koncerto metu pristatys savo naują kompaktinę plokštelę „Tarakonas iš vaikystės”. Šiame kultūros centre 13 val. bus rodomas Andriaus Kaniavos režisuotas spektaklis „Pinokio kronikos”, o 16 val. su festivalio auditorija susitiks kino režisierius Audrius Stonys.

Vakare, 18 val. Dainuvos slėnyje prasidės festivalio pabaigos koncertas. Jame dalyvaus Vladas Bagdonas ir Andrius Kulikauskas, Alfredas Kukaitis, Gediminas ir Ainis Storpirščiai, aktorių Sauliaus Bareikio ir Olego Ditkovskio duetas, Darius Žvirblis, Jonas Krivickas ir Ieva Luckutė, grupė „Baltos varnos“, anykštėnė D. Kavaliauskaitė, „Dainuoja Vilniaus aktoriai”: Saulius Sipaitis, Vidas Petkevičius, Vytautas Taukinaitis, Pranas Zaremba ir kt.

Pasak festivalį organizuojančios VšĮ „Bardai LT” direktoriaus Beno Jakšto, šiemet „Purpuriniame vakare” dalyvaus net trys Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai: N. Savičenko, V. Bagdonas, A. Stonys. Regis, tai apie festivalio kokybę irgi daug ką pasako…

Kaip ir įprastai, bene pusė festivalio „Purpurinis vakaras” renginių – nemokami. Į mokamus koncertus jau dabar parduodami bilietai.

Visa festivalio programa atnaujintoje interneto svetainėje www.purpurinisvakaras.lt.