„Purpuriniame vakare“ pasirodymą surengsianti fado atlikėja Celia Leiria: „Niekad nežinai, kur įvyks tobulas koncertas“

Fado yra sielos būsena. Tuo visiškai neabejoja dainininkė iš Portugalijos Celia Leiria. Iš fado šalies ji to jausmo atveža ir mums, lietuviams. Nacionalinio bardų festivalio „Purpurinis vakaras“ scenoje Anykščių Dainuvos slėnyje Celia lydės du portugalų gitaristai – Pedro Amendoeira ir Joao Filipe. 

 

Celia, Portugalija yra labiausiai nuo Lietuvos nutolusi Europos šalis. Ar taip gali būti, kad skirtingose šalyse gyvenantys žmonės skirtingai priima muziką?

Muzika yra universali, neabejoju, kad ji paliečia panašiai kiekvieną iš mūsų, kad ir kur gyventume. Išgirdę fado, klausytojai gal tik labiau suklūsta, juk daugelis iš jų prie tokios muzikos prisiliečia pirmą kartą. Neabejoju dėl Lietuvos publikos, jūs, šiaurės europiečiai, turite ypatingą muzikos kultūrą. Esame tikri, kad mūsų muziką priimsite, kaip savą.

 

Tiems, kurie niekada nėra girdėję, kaip atliekamas fado, ar galite paaiškinti, kas tai yra?

Tam tikrais momentais fado yra sielos būsena. Tai daina, kuri paliečia sielą ir širdį ir sukelia labiausiai netikėtus jausmus. Turbūt taip yra todėl, kad ši muzika, kiekvienas kūrinys yra kupinas jausmo ir emocijos.

 

Net jei nesupranti portugališkai, fado apglėbia tave, apsupa, tarsi įsibrauna vidun. Kokia čia paslaptis?

Nėra jokios paslapties. Arba visa paslaptis yra jausmas ir gyvenimas. Tai, apie ką mes dainuojame.

 

Anykščiuose, scenoje pamatysime jūsų trijulę. Kaip fado atkeliavo į jūsų gyvenimą?

Ši muzika buvo su mumis nuo tada, kai gulėjome lopšiuose. Savo šeimoje turime dainininkų – fado dainavo mūsų tėvai ir seneliai. Taip pat turime gana daug draugų, kurie groja ir dainuoja tokią muziką. Fado neabejotinai yra iš lūpų į lūpas keliaujanti tradicija.

 

Celia, jūs ir Pedro esate partneriai ne tik scenoje, bet ir gyvenime. Ar muzika netampa trečiuoju asmeniu jūsų santykiuose?

Tikrai taip, mums su Pedro muzika yra tarsi vaikas, kurį maitiname savo kūryba ir padedame jam augti.

 

 Ar kada klausėte lietuviškos muzikos? Kokį įspūdį ji jums paliko?

Lietuvoje mes – ne pirmą kartą. Mudu su Pedro prieš aštuonerius metus dalyvavome dainuojamosios poezijos festivalyje „Tai – aš“. Jame susipažinome su Sauliumi Petreikiu ir Gediminu Storpirščiu. Jie abu – nuostabūs muzikantai, o pažintis su Lietuva paliko įspūdį, kad muzika jūsų žmonėms yra labai svarbi. Tikimės, niekas nepasikeitė per tuos metus.

 

Kas jus įkvepia kurti muziką?

Gyvenimas ir viskas, kas mus supa aplinkui. Fado mums kasdien kalba apie gyvenimą. Labai tikimės, kad ši muzika palies ir lietuvių širdis. Ne tik dainos, bet ir gitarų skambesys. Niekada nežinai, kada įvyks tobulas koncertas – kokiu metu laiku, kokią valandą ir kurioje pasaulio vietoje. Jau supratome, kad neįtikėtinai gera būna tada, kai pasiekiame publikos, kuri mūsų klauso, širdis, o atgal į sceną iš minios atsirita džiaugsmo banga.

 

Celia Leiria ir grupės pasirodymai Nacionaliniame bardų festivalyje „Purpurinis vakaras“ vyks abu vakarus – rugpjūčio 16 ir 17 dienomis – Anykščių Dainuvos slėnyje.

Autorinis trio iš Portugalijos koncertas – rugpjūčio 18 d. 18 val. Šv. Kotrynos bažnyčioje, Vilniuje. Festivalio programą galite rasti www.purpurinisvakaras.lt ir feisbuke – https://www.facebook.com/purpurinis/ Festivalio renginius iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.