„Purpurinis vakaras“ panardino Anykščius į dainuojamąją poeziją

Prie Šventosios upės kylančios palapinės, pušyną pažadinusių derinamų gitarų aidai, kelią link Dainuvos slėnio užtvindę besišypsantys žmonės gali reikšti tik viena – Anykščiuose įsibėgėja nacionalis bardų festivalis „Purpurinis vakaras“.

Vakaro koncerto laukiantiems festivalio lankytojams nebuvo kada nuobodžiauti ir dieną. Penktadienio popietę Anykščių menų inkubatorius atvėrė duris visiems, neabejingiems vaizduojamajam menui, – atidaryta tapybos paroda „Patirčių dimensijos“. Atidaryme dalyvavęs dailininkas Linas Liandzbergis pristatė savo ir kolegų – LEU (Lietuvos edukologijos universiteto) Dailės katedros dėstytojų ir studentų – darbus.

Nemenko žiūrovų dėmesio sulaukusi paroda išsiskiria savo nevienalyte koncepcija: čia ir ekspresyvus bei dramatiškas geležinkelio bėgių motyvas, ir netikėtais simboliais praturtinti realūs peizažai, ir dviprasmybėmis alsuojantys pelenais tapyti rezistencijos vaizdai… Tokia įvairovė nestebino: skirtingos dailininkų patirtys bei jose užfiksuoti tolimos ar artimos praeities įvykiai puikiai dera tarpusavyje ir atveria festivalio lankytojams naujus tapybos matmenis.

Įvertinę dailininkų kūrybą, „Purpurinio vakaro“ svečiai skubėjo į L. Ir S.Didžiulių viešąją biblioteką pasiklausyti poezijos. Ją dovanojo keturi poetai – įvairių premijų laimėtojai, knygosų autoriai. Pagardinta jaunosios Anykščių bardės Deimantės Kavaliauskaitės dainomis, Gintaro Bleizgio, Dainiaus Gintalo, Aušros Kaziliūnaitės ir Mindaugo Nastaravičiaus poezija svaigino klausytojus taikliomis realybės atspindžių variacijomis, nukėlė juos į karščiu alsuojančios Italijos gatves, įsuko į nesibaigiančios aistros sūkurį…

Tebeaidint ausyse netrukus į naujas poezijos knygas sugulsiantiems žodžiams, jau patyrę ir nauji „Purpurinio vakaro“ gerbėjai ėmė traukti link Dainuvos slėnio į penktadienio vakaro koncertą. Pirmojo vakaro didžioji scena, kaip visada, atiduota pradedantiesiems bardams. Grupėms „Laisvės skrydis“ bei „ju.du“, Liucijai ir Juliui Vaicenavičiams, Gabrielei Pukelytei ir kitiems tai buvo pirmasis rimtas žingsnis muzikos pasaulyje. Jauniesiems solistams, duetams ir grupėms patikėta ir festivalio tradicija – be savo kūrybos, atlikti ir pasirinktą maestro Vytauto Kernagio, kuriam ir dedikuotas šis festivalis, dainą. Įvertindamas jaunųjų kūrėjų indėlį miesto kultūrai, Anykščių rajono savivaldybės meras Kęstutis Tubis apdovanojo tik šiemet gimnaziją baigusią, bet dainuojamosios poezijos srityje jau pažengusią kraštietę D.Kavaliauskaitę.

Po senomis slėnio pušimis ir ant žolės įsikūrusi bei vis gausėjanti publika šiltai priėmė jaunuosius talentus, su džiaugsmu sutiko ir jau ne pirmą kartą festivalyje dalyvaujančius Mykolą Jokubauską, Kristijoną Ribaitį, Artūrą Dubaką. Ypatingą siautulį sukėlė scenoje kūliais ėmę vartytis nutrūktgalviškieji „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“, erdvę prieš sceną kaipmat pavertę šokių aikštele.

Nenoriai patrakusius vyrukus į užkulisius paleidusi publika sulaukė ir dar vienos staigmenos – pirmąkart „Purpuriniame vakare“ dalyvaujanti Aistė Smilgevičiūtė su akustiškai tąvakar skambėjusia „Skyle“ bemat užbūrė klausytojus naujomis ir jau atmintinai žinomomis bei mylimomis dainomis. Po energija trykštančios grupės „Stipriai kitaip“ pasirodymo ištimiausi festivalio naktinėtojai pirmąjį vakarą palydėjo Anykščių koplyčioje, klausydamiesi aktorės Nelės Savičenko skaitomos lietuvių ir japonų poezijos.

Šeštadienį „Purpurinis vakaras“ toliau skleisis ryškiausiomis teatro, kino ir muzikos spalvomis.