V. Kernagis

Vytautas Kernagis – vienas iš lietuviškosios dainuojamosios poezijos pradininkų. 1978 m. įrašyta ir išleista pirmoji dainuojamosios poezijos Lietuvoje plokštelė „Vytautas Kernagis“.
kernagis-1

Vytautas Kernagis gimė 1951 m. gegužės 19 d., Vilniuje. Mokėsi M. K. Čiurlionio mokykloje. Iš pradžių groti jam sekėsi prastai, o ir pats manė, kad skambinti pianinu yra pats nuobodžiausias užsiėmimas pasaulyje. Kaip pats V. Kernagis teigė, vaikystė jam daug ko pašykštėjo. Nuo trejų metų turėjo nešioti akinius, buvo žvairas, todėl vaikščiojo su užbalintu vienu stiklu ir dar buvo storuliukas. Tačiau vieną dieną suprato, muzika gali jį padaryti įdomiu. Pradžioje atrodė, kad ilgi plaukai, platėjančios kelnės ir gitara gali atkreipti merginų dėmesį, tačiau vėliau atėjo supratimas, kad muzika skirta ne tik tam. Vytautas Kernagis už trejeto metų metęs muzikos mokyklą, ilgai neužsibuvo ir vidurinėje. Tada atrado savo kelią – 1973 m. tuometinėje Lietuvos konservatorijoje baigė aktorystę, o dar vėliau Maskvoje studijavo estrados režisūrą.

V. Kernagio gyvenime būta labai daug įvairios veiklos: jis buvo įvairių grupių narys („Aisčiai“, „Rupūs miltai“, kabaretas „Tarp girnų“, „Dainos teatras“), paragavo kino aktoriaus duonos („Kai aš mažas buvau“, „Maža išpažintis“, „Atsiprašau“, „Kažkas atsitiko“), režisavo pramoginius renginius,
vedė televizijos laidas („Paskutinis šansas“, „Muzikinis viešbutis“, „Robinzonai“, „Džiunglės“, „Kas laimės milijoną“, „Žvaigždžių duetai“), tačiau visų atmintyje išliko kaip Maestro iš didžiosios raidės. Sukūrė per 200 dainų pagal savo, Sigito Gedos, Marcelijaus Martinaičio, Juozo Erlicko, Dalios Saukaitytės, Vinco Mykolaičio-Putino ir kt. žodžius.

V. Kernagis buvo apdovanotas A. Šabaniausko (1995 m.) ir „Bravo“ (2000 m.) muzikinėmis premijomis bei 2002 m. Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžiumi. 2008 m. Maestro buvo įteikta Nacionalinė kultūros ir meno premija už populiariosios kūrybos profesionalumą ir artistiškumą.

2007 m. Maestro užklupo sunki liga – skrandžio vėžys. Vytautą Kernagį palydėjome į amžinybę 2008 m. kovo mėn. 15 d. Kremuotas Vytautas Kernagis palaidotas Vilniaus Antakalnio kapinėse, Menininkų kalnelyje.
kernagis-2

Mintis literatūriniame Anykščių krašte rengti dainuojamosios poezijos festivalį kilo iš karto po Vytauto Kernagio mirties, 2008 m. Norėdami dar labiau įprasminti jo atminimą, Anykščių r. savivaldybės (mero Sigučio Obelevičiaus, tuometinio jo patarėjo Sergėjaus Jovaišos) bei rašytojo Vytauto V. Landsbergio ir aktoriaus bei bardo Gedimino Storpirščio iniciatyva Anykščių Dainuvos slėnyje tų metų rugpjūčio paskutinį savaitgalį įvyko pirmasis „Purpurinis vakaras“. Neatsitiktinai festivalio pavadinimas sutampa su vienos V. Kernagio dainos pavadinimu.

2011 m. bardų festivalis „Purpurinis vakaras“ dedikuojamas V. Kernagio 60-mečiui. Festivalio pabaigos koncerte buvo pristatytas projektas „Vytautas Kernagis „gyvai!“, kuriame prie iš ekrano dainuojančio maestro prisijungė jo kolegos ir draugo Andriaus Kulikausko vadovaujama estradinė grupė. Vytauto Kernagio 70-mečiui bus pristatytas dokumentinis filmas apie maestro. Rengiama dedikacija Vytautui Kernagiui.

Vytauto Kernagio atminimo išsaugojimu, jo kūrybine sklaida bei pagalba sergantiems onkologinėmis ligomis rūpinasi Vytauto Kernagio fondas (www.kernagis.lt).